Haber

ABD basınından ‘Erdoğan’ analizi: Günah keçisi olarak LGBTİ+’ları seçti

Seçimlerden bir gün önce ABD merkezli Politico haber sitesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın LGBTİ+ muhalefetine ilişkin açıklamalarının analizini yayınladı. Politico, LGBTİ+’ları hedef alan “Erdoğan Türkiye seçimlerinde günah keçisi buldu: LGBTQ+’lar” başlıklı açıklamalara dikkat çekti.

‘Dikkati başka yöne çekmeye çalışmak’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitinglerde kullandığı homofobik dilin “dikkati ekonomik krizden uzaklaştırma girişimi” olduğunu yazan Elçin Poyrazlar ve Christian Oliver, “Seçimler yaklaşırken Erdoğan, LGBTİ+’lara yönelik zehirli saldırısını artırdı. muhafazakar İslamcı tabanını güçlendirmek için.”

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldığına işaret eden Politico, “Cinsiyet eşitliği, ülkenin siyasi yelpazesindeki başarısızlıklardan biridir.”

‘HAYATIMDA ÇOK ERDOĞAN GÖRDÜM’

Analizde, TİP’in İstanbul 2. bölge 3.’lüğü milletvekili adayı Zeynep Esmeray Özadikti’nin görüşlerine yer verildi. Trans aktivist Esmeray, seçilmesi durumunda ayrımcılığa, nefret suçlarına ve şiddete karşı LGBTİ+’ların hakları için mücadele edeceğini söyledi. Esmeray, Erdoğan’ın seçimi kazanması durumunda Türkiye’nin daha muhafazakar bir yöne çekileceğini söyledi. Esmeray, “Hayatımda çok Erdoğan gördüm. Kazanırsa mücadeleye devam edeceğiz” dedi. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu